Mandala narysowana przez dziecko na warsztatach manufaktury lukka
|

Mandala dla dzieci – bez cyrkla, instrukcja krok po kroku

Mandala, to kompozycja wpisana w koło, zazwyczaj jej budowa oparta jest na elementach wykreślanych przy pomocy cyrkla. Ta technika dla dzieci jest zbyt trudna. Oto nasza propozycja innego sposobu na zbudowanie mandali.

1. Przygotowanie Kartek:Wybierzemy kwadratową kartkę dobrego gatunku, nadającą się do rysowania kredkami akwarelowymi, na przykład papier z bloku technicznego. Narysujmy jak największe koło na środku kartki, korzystając z talerza czy pokrywki.

2. szablon: Druga kartka – to też kwadrat i tej samej wielkości. Posłuży nam do przygotowania szablonu. Może to być okładka z bloku technicznego lub inny cienki papier. Cienki papier składamy po przekątnej, a następnie ponownie na pół i po raz trzeci. Chodzi o uzyskanie trójkątnej formy z 6 warstwami.

Biała kwadratowa kartka z narysowanym centralnie maksymalnie dużym okręgiem. Na białej kartce złożona po przekątnej czerwona kartka papieru.
pierwsze złożenie szablonu

3. Wycinanie Wzorów: W trójkątnej formie wycinamy proste otwory na krawędziach, dbając by nie były zbyt małe, ponieważ tniemy przez 6 warstw papieru. Rozprostowujemy papier z wyciętymi otworami – to nasz szablon.

4. Obrysowanie Szablonu: Umieszczamy szablon na kartce na której powstanie mandala, dokładnie pilnując spasowania krawędzi. Spięcie obu kartek ułatwi obrysowywanie wyciętych otworów. Obrysowujemy otwory ołówkiem starając się robić to precyzyjnie. Zdejmujemy szablon. Poprawiamy rysunek permanentnym pisakiem.

5. Rozbudowanie Wzoru: Ołówkowy rysunek poprawiamy czarnym pisakiem permanentnym.

Teraz zaczyna się bardzo ciekawa i przynosząca rozwojowe efekty zabawa. Zagęszczamy rysunek zgodnie z widoczną zasadą Łączymy liniami istniejące wzory i dodajemy nowe. Im bliżej granicy kola tym gęściej. To jest intuicyjne zadanie, ale wymaga skupienia.

Zadanie jest tak proste, że z rozpędu mały artysta zrobi pomyłkę. To nie rujnuje całego zadania. Omyłkowa linia lub kształt zostaje powtórzona, tak aby była zgodna z zasadą czyli powtórzyła sie jeszcze trzy razy symetrycznie wg osi pionowej, poziomej i obu osi biegnących po przekątnej. Każdy element powtarza się cztery razy obracając się wokół środka mandali, opis jest bardziej skomplikowany niż samo rysowanie. Koniecznie spróbujcie.

6. Kolorowanie: Rysunek wykonany pisakiem będzie już tak atrakcyjny, że możemy na tym poprzestać. Ale jest też opcja kolorowa. Dla dodania kolorów możemy użyć np kredek akwarelowych. Półsuchym pędzlem rozmalujcie kolorowe plamy dodając mandali wyrazistości i głębi jej kolorom. Pamiętajcie, że trzeba wypłukać pędzelek przy zmianie koloru, zwłaszcza jeśli po ciemnym kolorze przechodzimy do jasnego.

Kolorowanie kredkami akwarelowymi nie wymaga wielkiej precyzji- będzie drugi etap “rozmalowanie”.

Tu widać zmianę nasycenia kolorów po “rozmalowaniu”. Mandala wycięta!

7. Dodatki z Kolorowej Folii: Na prezentowanych przykładach dodano małe elementy z kolorowej folii witrażowej. Te elementy wzbogacają całość kompozycji o powierzchnie błyszczące, odbijające światło. Powodują również zmianę tonacji koloru pod ich powierzchnią. Niestety na zdjęciu nie widać efektu odbijania światła od folii – widać tylko zmian tonacji w miejscach naklejenia folii.

Oto gotowa mandala – skomplikowana, piękna, harmonijna, oparta na kreatywności. Wydaje mi się, że takie konstruowanie mandali to lepsze rozwiązanie niż kolorowanie gotowych rysunków.

Dodam na koniec, że z tego samego szablonu możecie stworzyć wiele różnych mandali. Wzory odrysowane z szablonu budują zasadę, a całość kompozycji to wynik rozbudowywania początkowej kompozycji. Dlatego też wycięte w szablonie otwory noga być najprostsze np. same kwadraty czy trójkąty. To i tak nie przesądza o końcowym efekcie.

Poniżej przykłady mandali z warsztatów w grupie wiekowej 7-8 lat.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *