Rysunek w perspektywie korytarz w akwarium, Czarne sylwetki zwiedzających kontrastują z widokiem niebieskiej wody i kolorowymi rybami.Ściany i sufit przeszklone, posadzka w biało-szarą szachownicę.

Wizyta w akwarium – kreatywna kolorowanka z zadaniami

Kolorowanie gotowego rysunku to ulubiona zabawa dzieci, ale również fascynujące doświadczenie rozwojowe. Początkowo, dzieci zaczynają od niedokładnych wypełnień kształtów przy użyciu kredki, pisaka lub farbki. Z upływem czasu, rozwija się ich precyzja, a lepsza koordynacja ręki i oka pozwala uzyskać efekty, które wypełniają ich serca dumą.

Kolorowanki, jak te przedstawiające mandale, postacie z filmów Walta Disneya czy ulubionych bohaterów filmowych, przynoszą dzieciom radość i angażują je na długi czas.

Chciałabym teraz zaproponować coś wyjątkowego: Kolorowanki z Dodatkową Funkcją. Podczas prowadzenia kreatywnych warsztatów dla dzieci przetestowałam różne pomysły, tu przedstawiam jeden z nich.

AKWARIUM – odwiedzamy Świat Ryb!

Tworzymy własne akwarium, rysując samodzielnie ryby inspirowane obrazkiem prezentującym piękne, kolorowe okazy podwodnego świata. Posadzka na rysunku, w formie szachownicy tworzy iluzję głębi pomieszczenia otoczonego szklanymi ścianami za którymi kryje się fascynujący świat podwodny.

Ale to nie wszystko! Dodatkowym zadaniem jest wycinanie sylwetek postaci i umieszczanie ich w odpowiednich miejscach podwodnego korytarza zgodnie z zasadami perspektywy. Większe postacie znajdują się na początku korytarza, te mniejsze w środku, a najmniejsze na końcu. Oczywiście, same ryby, widziane w wodzie, mogą być dowolnej wielkości, co daje dzieciom pełną kreatywną swobodę.

Zapraszam na fascynującą podróż do świata kolorów i perspektywy, gdzie każde dziecko staje się twórcą swojej własnej podwodnej opowieści.

W naszym sklepie możesz kupić te kolorowankę już od l5-tego lutego 2024.

Za zgodą Firmy FI SH PILLOWS przygotowujemy tablicę pełną inspiracji w oparciu o ich zdjęcia ryb poduszek. Może to się wydawać dziwne, że inspiracją maja być zdjęcia uszytych ryb zamiast zdjęć prawdziwych okazów. Argumentem niech będzie czytelność tych zdjęć. Są one doskonałym materiałem ilustracyjnym, a więc odpowiednim do naśladowania. Moim celem nie jest zachęcanie do fotograficznego kopiowania ryb, to ma być impuls do zabawy.

Postacie do wycięcia mogą małym artystom sprawić trochę trudności. Myślę, że pomoc w tym względzie będzie mile widziana, natomiast decyzja o wklejeniu postaci w odpowiednie miejsce w perspektywicznym zbiegu wymaga przymiarek “na sucho” bez kleju. Warto brać udział w tych próbach, aby pomóc w zrozumieniu efektu perspektywy.

Jako ciekawostkę dodam, że zasady perspektywy linearnej jako pierwszy opracował w XV wieku architekt florencki Leone Battista Alberti. Jest to technika umożliwiająca przedstawienie trójwymiarowej rzeczywistości na płaskiej powierzchni tak, aby sprawiała wrażenie głębi. Podstawową jej zasadą jest pozorne zmniejszanie się wielkości przedmiotu w miarę oddalania od widza oraz pozorna zbieżność ku horyzontowi wszystkich linii biegnących od oka widza do przedmiotu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *