Obrazek prezentuje witraż wykonany w technice, która jest opisana we wpisie
|

PSEUDO-WITRAŻE: kolorowe Światło w Nowym Świetle

Jeżeli opisujemy jakiś produkt określeniem “pseudo” to nie kojarzy nam się to pozytywnie. To określenie musiało wybrzmieć w tytule, aby podkreślić, że nasze “witraże” nie są dziełem tradycyjnej techniki. Tradycyjne witraże wymagają łączenia szkła przy użyciu ołowianych profili lub miedzianych taśm, co sprawia, że jest to sztuka niedostępna dla laików, a zwłaszcza dla dzieci.

Witraż to obraz światłem malowany – składa się z konturu, koloru i światła. Te warunki spełnimy.
Technika, którą prezentuję polega na naklejaniu folii transparentnej na płytki pleksi, kontur powstaje na odwrotnej stronie (rewersie) przez naniesienie pisakiem wodoodpornym odpowiednich linii.

Jest to technika łatwa, a efekty wzbudzają zachwyt zarówno u dzieci jak i dorosłych.
Na potrzeby tego wpisu, będę używała określenia “witraże”, i wszyscy czytający będą wiedzieli o czym mowa.

Oto kilka aspektów, które podkreślają zalety tworzenia witraży tego rodzaju:

Efekt kolorystyczny: Witraże na pleksi z folii transparentnej oferują ciekawy efekt wizualny . Możliwość wyboru wszystkich barw tęczy daje dużą swobodę artystyczną, umożliwiając tworzenie unikalnych wzorów i kompozycji. Nie wymagają dużej precyzji, naklejanie folii w jednym kolorze na siebie daje efekt wzmocnienia barwy, natomiast naklejanie folii w różnych kolorach tworzy nowe odcienie.

Przepuszczanie światła: Właściwość przepuszczania światła przez folię transparentną pozwala na tworzenie witraży, które pięknie ożywiają przestrzeń poprzez łagodne i kolorowe odbicia światła. To sprawia, że prace są dynamiczne, zmieniając się w zależności od oświetlenia otoczenia..

Różnorodność stylów: Możliwość wyboru między pełnym spektrum kolorów tęczy, a bardziej monochromatyczną paletą pozwala dostosować projekt do indywidualnych preferencji i stylu wnętrza, którego mają być ozdobą. Witraż z przewagą koloru białego, lub innego koloru jako dominującego, może być eleganckim uzupełnieniem minimalistycznego wystroju. Z drugiej strony dzieci uwielbiają kolory tęczy i bardzo chętnie używają wszystkich dostępnych kolorów dla wyrażenia swojego kolorowego spojrzenia na świat.

Rozwijanie sprawności manualnej: Proces tworzenia witraży angażuje dzieci w wycinanie, odklejanie folii od papieru, komponowanie i naklejanie. Folia na pleksi tworzy awers powstającego witrażu. Rewers to następny etap. Na odwrotnej stronie pleksi możemy stworzyć przy pomocy permanentnego pisaka kontury imitujące tradycyjne ołowiane profile łączące szkło. Te czarne lub ciemno-szare linie dają kolorom strukturę, która łączy je w całość. Tę część zabawy maluchy zwykle delegują starszym, lub odmawiają w ogóle konturów na swoich witrażowych obrazach.

Wpływ na atmosferę wnętrza: Tworząc witraż, który zawiśnie w oknie naszego pokoju mamy możliwość uzyskania ozdoby, która zmieni widok za oknem w kolorową mozaikę nawet w deszczowy dzień, a w dnie pełne słońca doda kolorytu przedmiotom w jego pobliżu. Nasze własne dzieło sztuki – efekt eksperymentowania z kolorami i formą da nam poczucie satysfakcji i dumy z własnych osiągnięć artystycznych,Witraż może też być pięknym prezentem dla rodziców, dziadków, rodzeństwa czy przyjaciół. W zestawie do tworzenia witrażu znajdziesz uchwyt i przyssawkę do szyby.

Proponuję dwa sposoby tworzenia wzoru na witrażach: technika figuratywna i technika geometryczna.

Witraże figuratywne są narracyjne. Możemy na nich znaleźć: postacie, rośliny, zwierzęta, przedmioty codziennego użytku czy malownicze domy. Takie podejście jest swobodne, intuicyjne zwiera elementy improwizacji, nie wymaga precyzji, jest preferowane przez młodsze dzieci.

Witraże geometryczne są zbliżone do tradycyjnych witraży dywanowych. Charakteryzują się regularną, geometryczną strukturą opartą na siatce modularnej. Używają prostych form geometrycznych , takich jak kwadraty, trójkąty czy prostokąty z których tworzą abstrakcyjne kompozycje. Wymagają większej dyscypliny w procesie tworzenia. Doklejanie kwadracików do linii modularnej musi być precyzyjne i wymaga skupienia.

Zostały przygotowane 3 siatki modularne: z linii prostopadłych do boku szablonu, z linii pod kątom 45 stopni do boku szablonu, i wreszcie siatka mieszana.

Folia transparentna była przygotowana w paskach szerokości 2 cm, czyli łatwo było z niej wycinać kwadraty o boku 2 cm, a taka była wielkość oczek siatek modularnych.

Wykonanie rysunku powtarzającego siatkę modularną na rewersie witrażu, może zastępować strukturę ołowianych połączeń w tradycyjnych witrażach.

zapraszamy do sklepu po ZESTAW KREATYWNY – WITRAŻE od 15-tego lutego

SIMPLY GALLERY NOT AVAILABLE

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *