Makieta miasta zbudowana na warsztatach manufaktury lukka. Podkład malowany, budynki z pianki modelarskiej, rzeka oklejona staniolem, drogi rysowane ołówkiem, zieleń z farbowanej i ciętej gąbli
|

Budowa makiety miasta oraz opis jak zrobić plan dla gotowej makiety – i napisać legendę o powstaniu miasta

Tym razem do prawie rutynowej formuły budowania makiety miasta wkradła się podstępnie figurka plastikowego kogucika. Zawsze gromadzimy drobne elementy, które mogą pełnić nowe funkcje w przestrzeni makiety. Są to dziwne guziki- pełniące rolę małych sal koncertowych lub wystawowych, korki z flakoników perfum, które wcielają się w w miejskie rzeźby, części ze zdemontowanego komputera pełnią rolę fabryk wysokiej technologii itp. Tym razem jeden z uczniów przyniósł kogucika, który był za duży w skali i w ogóle nie na temat. Chłopiec (ulubieniec klasy) poczuł się zawstydzony swoim znaleziskiem. Wszystkim zrobiło się przykro i tak spontanicznie powstała legenda o miasteczku zwanym KOGUTKOWO, a jej bohater został zamontowany w centrum – jako pomnik. Pisanie legendy o powstającym miasteczku było leit motivem w czasie całej pracy. Sympatyczna, zintegrowana grupa dzieciaków potrafiła “zagospodarować” pomyłkę jednego z nich. Na zakończenie tego wpisu zamieszczam tekst legendy dla ciekawych.

Archiwalne makiety są punktem startowym i każda następna grupa dodaje swoje pomysły. Dzieci maja kontakt z nowymi technologiami – jak fotowoltaika, turbiny wiatrowe, obserwują rozwiązania w zakresie komunikacji jak tunele, parkingi podziemne, parkingi wielopoziomowe, nowości technologiczne w w budowie obiektów kubaturowych, jak baseny na dachach , zielone dachy szklane dachy nad wejściami do budynków czy pasażami. Ich apetyt na “super standard” powoduje poszukiwania nowych materiałów do zastosowania w budowie makiety miasta.

tworzenie planu obrazującego elementy makiety

Gotowa makieta zawiera mnóstwo informacji ważnych dla młodych urbanistów, których nie sposób odczytać z makiety. Dla przykładu wysoki budynek, duma autora, który mówi o nim to mój wspaniały hotel pięcio -gwiazdkowy jest podobny do budynku innego autora, który twierdzi, że to budynek biurowy, taki w jakim pracuje jego mama. Tak więc wymyśliliśmy, że koniecznym uzupełnieniem makiety będzie plan, na którym zostaną umieszczone i nazwane, i ponumerowane wszystkie budynki użyteczności publicznej.

Oto pomysł jak to zrobić bez wielkiego wysiłku. Na gotowej makiecie zostały ułożone patyczki bambusowe dzielące całą powierzchnię makiety na fragmenty. Na arkuszu papieru tego samego rozmiaru co makieta rysujemy podział analogiczny do podziału makiety przy pomocy bambusowych patyczków. Teraz łatwo jest w miarę dokładnie odwzorować kształt rzeki , przebieg dróg, usytuowanie budynków i grupy zieleni. Numerki przypisane do najważniejszych obiektów na planie staną się bazą dla legendy planu.

Praca nad makietą miasta to doskonała okazja do rozwijania wyobraźni przestrzennej oraz lekcja cierpliwości. Każdy etap projektu wymaga uwagi i staranności. To także świetny sposób na zaangażowanie w działania manualne, zanurzenie się w aktywności, która pozwoli majsterkowiczom poznać techniki modelarskie i plastyczne.

LEGENDA O MIEŚCIE KOGUTKOWO

Dawno, dawno temu nad rzeką Robaczkową, w małej wiosce żyła para, która była bardzo biedna. Bieda zmusiła ich do podjęcia decyzji o sprzedaży jedynego kogutka. Pewnej nocy kogutek przyszedł do nich, ale był bardzo zmieniony. Był ogromny, większy od ich chatynki – mówił ludzkim głosem. “Dam Wam wszystko o czym marzycie, tylko nie sprzedawajcie mnie, nie zabijajcie i znajdzie mi żonę”. Biedacy przestraszeni tym co zobaczyli i usłyszeli zgodzili się potulnie. Pragnęli żyć w miasteczku pełnym szczęśliwych ludzi, kogutek spełnił ich życzenie i tak powstało KOGUTKOWO. Na pamiątkę tego wydarzenia na wyspie stoi pomnik koguta. Jest taki wielki jak pamiętnej nocy, kiedy wyjawił swoją czarodziejską moc.

A oto atrakcje jakie możecie znaleźć w tym mieście – zapraszamy do zwiedzania;)

1. STADION GILUSIA11. RYNEK PANI MAŁGOSI
2. STADION BAŻANTÓW12. ULICA DŁUGA
3. ELEKTROWNIA ATOMOWA13. ULICA PÓŁOKRĄGŁA
4. CYRK TRZECH AG14. ULICA BEATY PETERMAN
5. ZŁOTY SZPITAL15. BASEN KROWY Z NAD MORZA
6. ZAMEK KORNELKI16. POMNIK KOGUTA NA WYSPIE
7. NOWOCZESNE CENTRUM17. KORTY MISTRZÓW
8. KROWIA GÓRKA18. MIEJSKA PLAŻA
9. WODOCIĄG TRZECH PAWŁÓW19. RZEKA ROBACZKOWA
10. KOLEJKA LINOWA IIC

Jak widać lista atrakcji w mieście KOGUTKOWO jest mocno związana z twórcami makiety. W trakcie pracy wyraźnie było widać, które dzieciaki przejmują w sposób naturalny role liderów, jak przebiega w grupie proces negocjacji. Grupa szybko podzieliła się na urbanistów i architektów.

Miejsce, w którym mieszkają i najbliższe sąsiedztwo, plac i ulica którą idą do przedszkola czy szkoły to dobrze znane elementy miasta. Z wiekiem doświadczanie miasta poszerza się. Ważne jest, aby dać im możliwość analizowania miasta jako konglomeratu różnych funkcji i związanej z tymi funkcjami form zabudowy.

  • rozwijanie wyobraźni
  • doskonalenie sprawności w precyzyjnym wycinaniu rożnych materiałów,
  • sposoby na klejenie dużych płaszczyzn i klejenie małych elementów,
  • malowanie precyzyjne i malowanie swobodne
  • poszerzanie zasobu słów dotyczących struktury miasta

Warsztaty budownia makiet

Zapraszam na warsztaty dla dzieci, podczas których projektujemy i budujemy miasta.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *