Mandala narysowana przez dziecko na warsztatach manufaktury lukka
|

Mandale dla dzieci – Bez Cyrkla: Monochromatyczny rysunek oraz elementy z folii Witrażowej


Zabawa związana z mandalą, którą narysujemy w oparciu o własnoręcznie przygotowany szablon. Jak zrobić szablon opisałam w drugim wpisie dotyczącym mandali. To będą przykłady mandali wykonane pisakami – bez kolorowania.

 1. Obrysowanie Szablonu: (jak zrobić szablon –link)
  • Umieszczamy szablon na twardszej kartce, dokładnie pilnując krawędzi.
  • Spięcie obu kartek ułatwiaj obrysowywanie wyciętych otworów.
  • Obrysowujemy otwory ołówkiem starając się robić to precyzyjnie we wszystkich otworach szablonu.
 2. Rozwijanie Wzoru:
  • Otrzymany rysunek poprawiamy pisakiem w wybranym kolorze. Tym razem pisak nie musi być wodoodporny, ponieważ nie będziemy używać wody. Nie musi być gruby, ponieważ nie będzie rozdzielał kolorów. Im cieńszy pisak, tym precyzyjniejsze wzory. Trzeba jednak też wziąć pod uwagę cierpliwość małych artystów. Grubszy pisak zapewni szybkie rezultaty.
  • Zagęszczamy rysunek zgodnie z widoczną zasadą. Łączymy liniami istniejące wzory i dodajemy nowe. Im bliżej granicy kola tym gęściej. To jest intuicyjne zadanie, ale wymaga skupienia. Wydaje się tak proste, że czasem następuje z tego rozpędu pomyłka, ale to znaczy tyko tyle, że pomyłkę trzeba powtórzyć, tak aby stała się zgodna z zasadą.

Dodatki z Kolorowej Folii:

 • Aby dodać kolor i powierzchnie błyszczące, wprowadzamy proste elementy z kolorowej folii. W tym rozwiązaniu folia witrażowa może stanowić ważny element kompozycji.

Oto gotowa mandala – ascetyczna, ale moim zdaniem interesująca.

Powtarzam na koniec, że z tego samego szablonu możemy stworzyć wiele różnych mandali. Wzory odrysowane z szablonu tylko budują zasadę, a całość kompozycji to wynik naszego rozbudowywania początkowej kompozycji. Dlatego też wycięte w szablonie otwory nogą być najprostsze np. same kwadraty czy trójkąty. To i tak nie przesądza o końcowym efekcie.

Poniżej przykłady mandali z folia witrażową. Autorzy w wieku 9 lat

Tutaj przykłady mandali bez kolorowej folii. Autorzy w wieku 7-8 lat.

Zestaw do zaprojektowania 4 mandali oferujemy w naszym sklepie już od marca 2024.

Zestaw będzie zawierał kredki akwarelowe MONDELUZ. Tylko 6 kolorów, ale uczące mieszania kolorów podstawowych czyli: żółtego, niebieskiego i czerwonego dla uzyskania kolorów pochodnych -koloru pomarańczowego ( z czerwonego i żółtego), koloru fioletowego ( z niebieskiego i czerwonego). Kolor zielony mamy w zestawie, chociaż możemy go też uzyskać z mieszania niebieskiego z Żółtym. Ostatnie dwa kolory to brązowy i czarny.

Zapraszamy do eksperymentowania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *